Besplatni Hosting | Web Hosting | Zakup Domena | Supetar - Brac - Croatia | eRačun eposlovanje.hr | Mikrotik Web Shop | Croatia Holidays | Apartments Croatia

Uzgoj povrća

Kalendar radova u vrtu

Prosinac - kalendar radova

U polju  u skladu s prilikama dovršava se zimsko oranje, uz gnojidbu stajskim gnojivima. Ranije sijane ozime pšenice, ječmovi i raži koje su razvile više od 4 lista ili su izbusale potrebno je prihraniti, a na vodom ugroženim površinama vodu ispustiti.
Prosinac je mjesec zbrajanja godišnjih rezultata, planiranja proizvodnje i radova u sljedećoj godini te priprema mehanizacije za prezimljenje, nabave sjemena, gnojiva, zaštitnih sredstva i rezervnih dijelova za iduću sjetvu. Vlastito stručno uzdizanje proizvođači mogu postići praćenjem stručne literature i posjećivanjem stručnih predavanja. 

U staji s obzirom na hladnoću stoka mora biti u toplim stajama, održavati higijenu, a posebno paziti na hranidbu. Kad vrijeme dopušta, staje se dobro prozrače, obroci se daju redovito u točno određeno vrijeme, u određenoj količini i kakvoći. Perad i nesilice držati na toplom, dobro hraniti i produljavati dan umjetnim svjetlom. 

U vinogradu  tlo se rigola, navozi se gnoj, priprema se kolje za proljeće, popravljaju žice i stupovi, po potrebi se mijenjaju. Čokoti se čiste, mladi zagrnu radi zaštite od zime i zečeva. Izrađuju se planovi za novu proizvodnju, nabavlja potreban materijal.  

U voćnjaku  se voćke posađene ujesen nagrnu zemljom kako se korijenje ne bi smrznulo. Obavlja se prihranjivanje i uređuju se krošnje. Postavlja se kućica i hrana za ptice. 

U povrtnjaku  tlo se gnoji stajskim i mineralnim NPK-gnojivima. Provodi se duboko kopanje ili oranje na svim slobodnim površinama. Prikuplja se svježi bioenergetski materijal i čuva do doba upotrebe. Popravlja se ili kupuje dotrajali alat ii sitni inventar. Sije se: bob-mahunar i grašak. Pikiranje rajčice u plasteniku. Sije se: rani kupus i rani kelj u zaštićeni prostor. 

U podrumu  mlado vino koje je dovršilo vrenje te se izbistrilo može se pretočiti prvi put. Posuđe i pribor neka budu besprijekorno čisti i zdravi da se mlado vino u njima ne pokvari. Pri pretoku paziti je li otvoren ili zatvoren, ovisno o sklonosti vina posmeđivanju. Prije prozračiti. Kuha se rakija tropica i drožđenka.
Nastaviti s redovitim dolijevanjem bačava. Kušanjem odrediti vrijeme pretoka. Prije pretoka obaviti kontrolu vina na zrak (zračni test). Ako miris vina nije čist ili vino sadrži mnogo ugljičnog dioksida, pretočiti uz prisutnost zraka. Bez pristupa zraka pretače se ono vino koje na zraku mijenja boju ili sadrži vrlo fine sortne mirise, koji se na ovaj način žele sačuvati. Vino treba svakako sumporiti prije ili za vrijeme pretoka.

U vrtu  se alat čisti i sprema. Nezasađene površine na koje se sadi u veljači pokrivaju se lišćem, travom ili kompostom. 

U skladištu  ohladiti zrnatu robu na što nižu temperaturu lopatanjem i zračenjem kad je suhi zrak. 

U priobalju  vinogradi se obraduju, počinje rezidba na zrelo. Vrtovi se pripremaju za sjetvu i sadnju. Masline se beru, čisti krošnja i spaljuju grane, kopaju jame za sadnju. Sjetva povrća na otvorenom: bob-mahunar, grašak-biža. Sjetva povrća u plasteniku: zimska salata.

 Gnojidba u sastavljanju zimskih obroka za preživače koristite Benurale - bjelančevinasto fosforno-kalijeve mineralne dodatke stočnoj hrani u gotovim smjesama i silaži. U hranidbi svih kategorija domaćih životinja koristite mineralne dodatke Petrokemije d.d. koji ne sadržavaju komponente životinjskog porijekla. Samo mineralima dobro izbalansirani obroci mogu biti učinkoviti.

izvor stranice

na vrh stranice

eRačuni eposlovanje.hr | Web Hosting | Zakup Domena | Supetar - Brac - Croatia | Mikrotik Web Shop | Croatia Holidays | Apartments Croatia